STOMATOLOGIA OGÓLNA

Stomatologia ogólna zwana inaczej stomatologią zachowawczą zajmuje się przede wszystkim zapobieganiem chorobie próchnicowej zębów czyli profilaktyką przeciwpróchnicową oraz skutecznym leczeniem zaatakowanych już próchnicą twardych tkanek zęba, zachowując jak najdłużej jego żywotność i naturalny wygląd – estetykę. Często jednak zdarza się, że proces próchnicowy jest tak dalece zaawansowany, że same proste zabiegi zachowawcze już nie wystarczają. Dlatego też dzięki współczesnej endodoncji – leczenia kanałowego, nasi lekarze ratują wszelkimi dostępnymi metodami każdy ząb, nie dopuszczając w ten sposób do jego utraty.

Dla nas każdy ząb jest „na wagę złota”

Problemy pacjentów związane z leczeniem próchnicy zębów są najczęstszym powodem ich wizyt w Poradni Ogólnostomatologicznej.  Zapobieganie i leczenie tej choroby stanowi nieodzowny element opieki nad pacjentem od najmłodszych lat.

Profilaktyka
Celem zapobiegania próchnicy jest ochrona uzębienia przed szkodliwymi czynnikami stale atakującymi nasze zęby. Najważniejsze to utrzymać zdrowe i żywe zęby od najwcześniejszych lat aż do późnej starości. Zdrowe zęby i zdrowe przyzębie to najważniejsze czynniki warunkujące wydolność i estetykę naszego uśmiechu.

czytaj dalej

Wszyscy lekarze Mazowieckiego Centrum Stomatologii przykładają ogromną wagę do zapobiegania chorobom twardych i miękkich tkanek zęba. Właściwa higiena jamy ustnej jest drogą do utrzymania zdrowia zębów i dziąseł. Niestety, nie zawsze przebiega ona bezproblemowo. Na każdym etapie możecie Państwo liczyć na nasze wsparcie. Służymy fachowym doradztwem w walce z takimi problemami jak: nieświeży oddech, próchnica zębów, kamień nazębny i choroby dziąseł.

Do najprostszych metod profilaktycznych, pozwalających na znaczne ograniczenie ryzyka wystąpienia choroby próchnicowej są:

 • Prawidłowe odżywianie
 • Stałe utrzymywanie właściwego poziomu higieny jamy ustnej, poprzez odpowiednio częste i prawidłowe mycie zębów z zastosowaniem różnego rodzaju środków higienizujących
 • Stosowanie profilaktyki fluorkowej w sposób profesjonalny oraz metodami domowymi, poprzez używanie preparatów z fluorem: odpowiednich past do zębów, płukanek, żeli, a także okresowe zabiegi lakierowania i lakowania zębów
 • Systematyczne i profesjonalne usuwanie kamienia i osadu w gabinecie stomatologicznym
 • Wczesne rozpoznawanie i leczenie nawet niewielkich ubytków próchnicowych dzięki systematycznym przeglądom jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym.

Leczenie zachowawcze
PRÓCHNICA to choroba zakaźna charakteryzująca się  demineralizacją oraz rozpadem twardych tkanek zęba. Próchnica może zaatakować każdą tkankę zęba: szkliwo, zębinę i kostniwo, a także każdą jego część: koronę i korzeń. Należy pamiętać, iż zniszczone tkanki zęba nie zregenerują się samoistnie. Jedynym sposobem na to by przywrócić funkcjonalność zęba, zlikwidować ból i nadać mu pierwotny wygląd, jest jego wyleczenie poprzez usunięcie próchnicowo zmienionej zębiny i szczelne wypełnienie ubytku.

 czytaj dalej

Leczenie zachowawcze tzw. odtwórcze, ma na celu zachowanie zębów w ich naturalnym kształcie i kolorze. Dzięki zastosowaniu współczesnych materiałów do wypełnień o szerokiej gamie kolorów i wysokiej wytrzymałości mechanicznej, leczenie ubytków próchnicowych może być wykonane w bardzo estetyczny sposób, niejednokrotnie zastępując nawet drogie leczenie protetyczne.
Celem stomatologii estetycznej jest przywrócenie naturalnego oraz estetycznego wyglądu zębom. Efekt taki można uzyskać poprzez odpowiednią zmianę kształtu, wielkości lub barwy naszych zębów.

ENDODONCJA to dziedzina stomatologii zachowawczej, popularnie zwana leczeniem kanałowym. Nie zawsze udaje się w porę zahamować toczący się (często bezobjawowo) proces próchnicowy zęba. Często zdarza się, iż zaawansowanie próchnicy jest tak daleko posunięte, że zainfekowana zostaje miazga zęba (tkanka naczyniowo-nerwowa odpowiedzialna za żywotność zęba), prowadząc do powstania stanu zapalnego, a w dalszym etapie do obumarcia miazgi. Na szczęście leczenie, które kiedyś było niemożliwe, aktualnie jest dostępne dla każdego. Obecnie, dzięki nowoczesnym metodom i materiałom, można przeprowadzić prawie każde leczenie endodontyczne, którego zadaniem jest uchronić ząb przed jego usunięciem – ekstrakcją. Właściwie przeprowadzone leczenie kanałowe ma na celu zachowanie własnego zęba lub jego korzenia do dalszej odbudowy protetycznej. Należy pamiętać, iż dobrze przeleczony korzeń zęba to naturalny implant.

czytaj dalej

Leczenie endodontyczne, polega na dokładnym usunięciu zainfekowanej lub zmienionej zapalnie miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba, a następnie szczelnym wypełnieniu oczyszczonych przestrzeni materiałami biokompatybilnymi. Pozwala to na szybkie i skuteczne zniwelowanie bólu oraz przywrócenie funkcjonalności zęba. Jest to zabieg przeprowadzany w kilku etapach i najczęściej na więcej niż jednej wizycie. Prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontycznie pozwala na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej jak również stanowi solidną podstawę pod koronę lub filar mostu przy uzupełnieniach protetycznych klasycznych i tych tworzonych w oparciu o implanty.

Estetyka

Wrażenie estetyczne, wywierane w momencie pierwszego kontaktu bardzo często decyduje o pozytywnym bądź negatywnym nastawieniu otoczenia do naszej osoby. Rola zębów i uśmiechu w okazywaniu emocji sprawia, że estetyczny wygląd naszego uzębienia może być dla nas sprzymierzeńcem w biznesie, argumentem w staraniach o lepszą pracę lub kluczem do powodzenia w życiu osobistym. Dlatego piękny uśmiech jest nieodzownym elementem twarzy pozwalającym określić ją jako atrakcyjną.

czytaj dalej

Piękny biały uśmiech – aby to osiągnąć proponujemy usługę z zakresu stomatologii estetycznej – WYBIELANIE ZĘBÓW.
Wybielanie zębów jest to zabieg małoinwazyjny i nie będący zabiegiem leczniczym, a dający niesamowite rezultaty estetyczne. Jest wiele metod wybielania, ale nasi lekarze preferują wybielanie profesjonalne w gabinecie, gdyż zabieg przeprowadzany przez lekarza jest zabiegiem bezpiecznym. Wybielaniu może zostać poddany każdy zdrowy ząb bez ubytków próchnicowych, nieszczelnych wypełnień oraz złogów nazębnych. Wybielanie zębów poprzedzone jest profesjonalnym oczyszczeniem zębów z osadu. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić faktyczną barwę zęba oraz efekt, jaki możemy uzyskać. Zabieg wybielania trwa około jednej godziny i kończy się nałożeniem na zęby specjalnego żelu zabezpieczającego przed ewentualną nadwrażliwością pozabiegową. Wybielaniu mogą zostać poddane pojedyncze zęby, grupy zębów lub cały łuk zębowy. Efekt zabiegu zależy od intensywności i pochodzenia przebarwień. Trwałość natomiast otrzymanego koloru uzależniona jest przede wszystkim od diety i poziomu higieny jamy ustnej pacjenta.

Poświęć trochę czasu, a zobaczysz ogromną różnicę!!!

Profesjonalne czyszczenie – SKALING i PIASKOWANIE
Profesjonalne usuwanie kamienia i osadów nazębnych (usuwanie złogów nad- i poddziąsłowych) ultradźwiękami jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu zminimalizowanie ryzyka powstania próchnicy i schorzeń przyzębia. Poprawiając znacząco estetykę uzębienia zwłaszcza u osób palących tytoń lub spożywających większe ilości herbaty, kawy i czerwonego wina.

czytaj dalej

Ze względów zdrowotnych zabieg taki powinien być powtarzany w odstępie ok. 6 miesięcy. W przypadku znacznych i uporczywych osadów lub w przypadku krzywych i stłoczenia zębów najskuteczniejszym zabiegiem jest PIASKOWANIE zębów. Zabieg ten polega na oczyszczaniu powierzchni zęba strumieniem specjalnego piasku zmieszanego z wodą i sprężonym powietrzem. Strumień czyszczący wyrzucany pod znacznym ciśnieniem wykazuje znakomitą skuteczność oczyszczania, pozostając jednocześnie w pełni bezpiecznym dla szkliwa zębów oraz tkanek miękkich.   PORADNIA OGÓLNOSTOMATOLOGICZNA

W Poradni Ogólnostomatologicznej Mazowieckiego Centrum Stomatologii można uzyskać pomoc w zakresie:

 • specjalistycznych konsultacji stomatologicznych
 • badania jamy ustnej i przeglądów uzębienia
 • diagnostyki próchnicy i jej powikłań
 • leczenia próchnicy
 • leczenia endodontycznego – kanałowego zębów stałych
 • leczenia stanów pourazowych zębów stałych
 • leczenia nadwrażliwości zębów
 • leczenia kobiet w ciąży
 • odbudowy brakującego zęba za pomocą mostu z kompozytu na bazie włókna szklanego
 • kosmetycznej odbudowy koron zębów – kompozyt, włókno szklane,
 • licówek kompozytowych
 • wybielania
 • profilaktyki próchnicy zębów stałych
 • indywidualna nauka instruktarzu higieny jamy ustnej pod kątem kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i żywieniowych

 A także proponujemy:

 • skaling – profesjonalne czyszczenie zębów
 • piaskowanie – usuwanie osadu
 • wybielania zębów
 • lakierowanie zębów – zabiegi profilaktyczne z zastosowaniem fluoru
 • indywidualna nauka prawidłowego szczotkowania zębów z instruktarzem higieny jamy ustnej pod kątem kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i żywieniowych
http://www.dreamstime.com/-image26801912

Stomatologia ogólna zwana inaczej stomatologią zachowawczą zajmuje się przede wszystkim zapobieganiem choroby próchnicowej zębów czyli profilaktyką przeciwpróchnicową oraz skutecznym leczeniem zaatakowanych już próchnicą twardych tkanek zęba, zachowując jak najdłużej jego żywotność i naturalny wygląd – estetykę. Często jednak zdarza się, że proces próchnicowy jest tak dalece zaawansowany, że same proste zabiegi zachowawcze już nie wystarczają. Dlatego też dzięki współczesnej endodoncji (leczenia kanałowego), nasi lekarze ratują wszelkimi dostępnymi metodami każdy ząb, nie dopuszczając w ten sposób do jego utraty.

czytaj dalej
http://www.dreamstime.com/-image17769770

Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym pacjentów w wieku rozwojowym. Uwzględnia przy tym różne zachowania dzieci zależne od ich wieku oraz odmienną budowę ich zębów i narządu żucia. Właściwy kontakt dziecka ze stomatologiem kształtuje późniejsze nastawienie pacjenta do wizyt w gabinecie dentystycznym, dlatego też niezwykle istotne jest wybranie właściwego stomatologa, który potrafi dotrzeć do małego pacjenta i zrozumieć jego reakcje i potrzeby. W przypadku dzieci nastawionych negatywnie do leczenia stomatologicznego w sposób tradycyjny, proponujemy leczenie w znieczuleniu ogólnym lub sedacji (farmakologicznym uspokojeniu)

czytaj dalej
http://www.dreamstime.com/-image25047721

Chirurgia stomatologiczna i periodontologia skupia się przede wszystkim na problemach związanych z różnego rodzaju schorzeniami tkanek miękkich i twardych w jamie ustnej. Najczęściej wykonywane zabiegi chirurgiczne i periodontologiczne to: ekstrakcje (usunięcia)  zębów wszczepianie implantów, chirurgiczne leczenie utraconej tkanki kostnej w wyniku m.in. paradontozy, poprzez jej odbudowę materiałami biokompatybilnymi. Wszystkie zabiegi chirurgiczne/periodontologiczne poprzedzone są wnikliwą diagnostyką i badaniami, a w sytuacjach koniecznych dodatkowymi konsultacjami u innych specjalistów. Dzięki ścisłej współpracy ze specjalistami z innych dziedzin stomatologii, lekarze pomagają przygotować Pacjentów  do  przyszłego leczenia np. ortodontycznego i protetycznego.

Wszystkie zabiegi chirurgiczne możemy również przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym i sedacji.

czytaj dalej
http://www.dreamstime.com/-image21122749

Protetyka stomatologiczna zajmuje się rekonstrukcją i rehabilitacją narządu żucia. Przywraca pierwotne warunki zgryzowe, które wraz z upływem lat lub z powodu innych niekorzystnych zdarzeń, straciły swoją wartość funkcjonalną i estetyczną. Przez całe życie zęby narażone są na szereg szkodliwych czynników, które prowadzą do zmian w strukturze, budowie i ilości naszego uzębienia. Dlatego też, po utracie zębów naturalnych lub po ich rozległym uszkodzeniu leczenie protetyczne staje się „kołem ratunkiem” dla utrzymania i przedłużenia młodego wyglądu i promiennego uśmiechu.

czytaj dalej
ortodonta

Ortodoncja, to dziedzina stomatologii, która zajmuje się korektą nieprawidłowo (krzywo) ustawionych zębów, leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz szeroko pojętą  profilaktyką. Ogromny wachlarz różnych metod leczenia ortodontycznego sprawia, iż obecnie leczenie to można przeprowadzić u każdego pacjenta, niezależnie od wieku. Wybór natomiast metody leczenia uzależniony jest od wieku pacjenta, rodzaju i stopnia zaawansowania wady.

  czytaj dalej
Dentist carefully looks jaw X-rays at computer monitor in dental clinic.

W każdej dziedzinie medycyny, w tym również i stomatologii, dla ustalenia właściwego procesu leczenia, ogromne znaczenie ma właściwa diagnoza. W tym celu niezbędne są, zlecane przez lekarzy, badania radiologiczne lub tomograficzne. Możliwość skorzystania z wyspecjalizowanej pracowni radiologicznej proponujemy zarówno naszym pacjentom jak również pacjentom innych gabinetów stomatologicznych.

czytaj dalej