STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym pacjentów w wieku rozwojowym. Uwzględnia przy tym różne zachowania dzieci zależne od ich wieku oraz odmienną budowę ich zębów i narządu żucia. Właściwy kontakt dziecka ze stomatologiem kształtuje późniejsze nastawienie pacjenta do wizyt w gabinecie dentystycznym, dlatego też niezwykle istotne jest wybranie właściwego stomatologa, który potrafi dotrzeć do małego pacjenta i zrozumieć jego reakcje i potrzeby. W przypadku dzieci nastawionych negatywnie do leczenia stomatologicznego w sposób tradycyjny, proponujemy leczenie w znieczuleniu ogólnym lub sedacji (farmakologicznym uspokojeniu).

Podaruj swojemu dziecku zdrowy uśmiech

 Niezwykle ważne jest, aby nasze pociechy były objęte profesjonalną opieką stomatologiczną już od najmłodszych lat. Jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o zdrowie zębów naszych dzieci, ustrzeżemy je przed skomplikowanym i kosztownym leczeniem w dorosłym życiu. Budowa anatomiczna i histologiczna zębów mlecznych sprawia, iż są one szczególnie podatne na powstawanie i rozwój choroby próchnicowej. Próchnica jest chorobą zakaźną i bardzo łatwo rozprzestrzeniająca się, ze względu na specyficzne warunki jakie panują w jamie ustnej. Konsekwencje nieleczonej lub zbyt późno zdiagnozowanej próchnicy są nieodwracalne. Powoduje to konieczność podjęcia leczenia zachowawczego, niekiedy leczenia endodontycznego (kanałowego), a w skrajnych przypadkach nawet przedwczesną utratę zęba mlecznego. Profilaktyka i wczesne leczenie choroby próchnicowej w okresie uzębienia mlecznego ma więc olbrzymie znaczenie. Dlatego też dla lekarzy Mazowieckiego Centrum Stomatologii najważniejszą kwestią jest zapobieganie powstawaniu problemów stomatologicznych u dzieci poprzez profilaktykę oraz wczesne leczenie ubytków próchnicowych!!! Aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom, które mogą powstać na każdym etapie rozwojowym młodego człowieka, dziecko powinno być pod stałą i regularną opieką stomatologiczną. Dlatego niezwykle istotny jest właściwy kontakt dziecka ze stomatologiem, który kształtuje późniejsze nastawienie pacjenta do wizyt w gabinecie dentystycznym. Można na to wpłynąć wybierając stomatologa, który potrafi dotrzeć do małego pacjenta i zrozumieć jego reakcje i potrzeby.

 

NAJWAŻNIEJSZA PIERWSZA WIZYTAPierwszy kontakt ze stomatologiem jest dla dziecka dużym przeżyciem, które kształtuje jego późniejsze nastawienie do wizyt w gabinecie dentystycznym. Właściwe przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty oraz prawidłowy jej przebieg to niezwykle ważne czynniki kształtujące późniejszą postawę dziecka wobec leczenia stomatologicznego. Pomocne są w tym wizyty adaptacyjne

Czytaj dalej

Wizyty adaptacyjne służą zapoznaniu się młodych Pacjentów z gabinetem i personelem medycznym. Podczas tej wizyty lekarz, często w formie zabawy, oswaja dziecko z urządzeniami stomatologicznymi. Dzięki temu, gabinet staje się dla niego miejscem kojarzonym z zabawą i miłym spędzeniem czasu. Dla najmłodszych pacjentów przygotowaliśmy gabinety stomatologiczne przystosowane do przyjmowania maluchów, kolorowe ściany, podłogi gabinetu oraz fotele łagodzą atmosferę, a nasz personel oprócz wysokich kwalifikacji zawodowych ma wyjątkowo opiekuńcze podejście do dzieci.

LECZENIE BEZ BÓLU

Niestety tradycyjne znieczulenie podawane przy pomocy strzykawki może boleć, ponadto komfort pacjenta po wizycie jest znacznie obniżony przez odrętwienie tkanek co jest źródłem dodatkowego stresu na kolejnych wizytach u stomatologa. Jest na to rada – naszym najmłodszym pacjentom proponujemy bezbolesne znieczulenie THE WAND!

Czytaj dalej

THE WAND to nowoczesne, sterowane komputerowo systemy do bezbolesnego podawania znieczuleń stomatologicznych. System składa się z małego komputera i specjalnej końcówki. Samo podawanie znieczulenie odbywa się manualnie – lekarz przykłada końcówkę do dziąsła pacjenta i pod kontrolą mikroprocesora podaje lek znieczulający w takim tempie, aby tkanki mogły na bieżąco wchłaniać podawany płyn. Znieczulenie trwa ok. 3 min. Aplikowane w ten sposób znieczulenie nie naraża małych Pacjentów na uczucie odrętwienia twarzy i pozwala zachować jej pełną mimikę.

 

PORADNIA STOMATOLOGII DZIECIĘCEJ
W Poradni Stomatologii Dziecięcej Mazowieckiego Centrum Stomatologii można uzyskać pomoc w zakresie:

 • specjalistycznych konsultacji stomatologicznych
 • wizyt adaptacyjnych
 • profilaktyki próchnicy zębów stałych i mlecznych, w tym lakierowania i lakowania
 • nauki prawidłowej higieny jamy ustnej najmłodszych i kształtowania właściwych nawyków higienicznych i żywieniowych
 • leczenia próchnicy zębów mlecznych i stałych
 • kosmetycznej odbudowy koron zębów
 • leczenia stanów pourazowych zębów mlecznych i stałych
 • leczenia endodontycznego zębów mlecznych i stałych
 • leczenia endodontycznego zębów stałych z niezakończonym rozwojem korzeni
 • leczenia chorób błon śluzowych jamy ustnej u dzieci
 • diagnozowania wad zgryzu
 • ekstrakcji zębów mlecznych
 • leczenia przy zastosowaniu znieczulenia THE WAND
 • leczenia pacjentów niewspółpracujących:
  w sedacji – farmakologiczne uspokojenie
  – w narkozie– znieczulenie ogólne

GABINET NARKOZ


W przypadku dzieci nastawionych negatywnie do leczenia stomatologicznego

w sposób tradycyjny (na fotelu stomatologicznym),

proponujemy leczenie w znieczuleniu ogólnym lub sedacji (farmakologiczne uspokojenie)

 

http://www.dreamstime.com/-image26801912

Stomatologia ogólna zwana inaczej stomatologią zachowawczą zajmuje się przede wszystkim zapobieganiem choroby próchnicowej zębów czyli profilaktyką przeciwpróchnicową oraz skutecznym leczeniem zaatakowanych już próchnicą twardych tkanek zęba, zachowując jak najdłużej jego żywotność i naturalny wygląd – estetykę. Często jednak zdarza się, że proces próchnicowy jest tak dalece zaawansowany, że same proste zabiegi zachowawcze już nie wystarczają. Dlatego też dzięki współczesnej endodoncji (leczenia kanałowego), nasi lekarze ratują wszelkimi dostępnymi metodami każdy ząb, nie dopuszczając w ten sposób do jego utraty.

czytaj dalej
http://www.dreamstime.com/-image17769770

Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym pacjentów w wieku rozwojowym. Uwzględnia przy tym różne zachowania dzieci zależne od ich wieku oraz odmienną budowę ich zębów i narządu żucia. Właściwy kontakt dziecka ze stomatologiem kształtuje późniejsze nastawienie pacjenta do wizyt w gabinecie dentystycznym, dlatego też niezwykle istotne jest wybranie właściwego stomatologa, który potrafi dotrzeć do małego pacjenta i zrozumieć jego reakcje i potrzeby. W przypadku dzieci nastawionych negatywnie do leczenia stomatologicznego w sposób tradycyjny, proponujemy leczenie w znieczuleniu ogólnym lub sedacji (farmakologicznym uspokojeniu)

czytaj dalej
http://www.dreamstime.com/-image25047721

Chirurgia stomatologiczna i periodontologia skupia się przede wszystkim na problemach związanych z różnego rodzaju schorzeniami tkanek miękkich i twardych w jamie ustnej. Najczęściej wykonywane zabiegi chirurgiczne i periodontologiczne to: ekstrakcje (usunięcia)  zębów wszczepianie implantów, chirurgiczne leczenie utraconej tkanki kostnej w wyniku m.in. paradontozy, poprzez jej odbudowę materiałami biokompatybilnymi. Wszystkie zabiegi chirurgiczne/periodontologiczne poprzedzone są wnikliwą diagnostyką i badaniami, a w sytuacjach koniecznych dodatkowymi konsultacjami u innych specjalistów. Dzięki ścisłej współpracy ze specjalistami z innych dziedzin stomatologii, lekarze pomagają przygotować Pacjentów  do  przyszłego leczenia np. ortodontycznego i protetycznego.

Wszystkie zabiegi chirurgiczne możemy również przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym i sedacji.

czytaj dalej
http://www.dreamstime.com/-image21122749

Protetyka stomatologiczna zajmuje się rekonstrukcją i rehabilitacją narządu żucia. Przywraca pierwotne warunki zgryzowe, które wraz z upływem lat lub z powodu innych niekorzystnych zdarzeń, straciły swoją wartość funkcjonalną i estetyczną. Przez całe życie zęby narażone są na szereg szkodliwych czynników, które prowadzą do zmian w strukturze, budowie i ilości naszego uzębienia. Dlatego też, po utracie zębów naturalnych lub po ich rozległym uszkodzeniu leczenie protetyczne staje się „kołem ratunkiem” dla utrzymania i przedłużenia młodego wyglądu i promiennego uśmiechu.

czytaj dalej
ortodonta

Ortodoncja, to dziedzina stomatologii, która zajmuje się korektą nieprawidłowo (krzywo) ustawionych zębów, leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz szeroko pojętą  profilaktyką. Ogromny wachlarz różnych metod leczenia ortodontycznego sprawia, iż obecnie leczenie to można przeprowadzić u każdego pacjenta, niezależnie od wieku. Wybór natomiast metody leczenia uzależniony jest od wieku pacjenta, rodzaju i stopnia zaawansowania wady.

  czytaj dalej
Dentist carefully looks jaw X-rays at computer monitor in dental clinic.

W każdej dziedzinie medycyny, w tym również i stomatologii, dla ustalenia właściwego procesu leczenia, ogromne znaczenie ma właściwa diagnoza. W tym celu niezbędne są, zlecane przez lekarzy, badania radiologiczne lub tomograficzne. Możliwość skorzystania z wyspecjalizowanej pracowni radiologicznej proponujemy zarówno naszym pacjentom jak również pacjentom innych gabinetów stomatologicznych.

czytaj dalej