RTG ZĘBA – TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA

W każdej dziedzinie medycyny, w tym również i stomatologii, dla ustalenia właściwego procesu leczenia, ogromne znaczenie ma właściwa diagnoza. W tym celu niezbędne są zlecane przez lekarzy badania radiologiczne lub tomograficzne. Możliwość skorzystania z wyspecjalizowanej pracowni radiologicznej proponujemy zarówno naszym pacjentom jak również pacjentom innych gabinetów stomatologicznych.


Tomografia 3D

Tradycyjne metody obrazowania takie jak pantomogram, zdjęcia rtg pojedynczych zębów, czy zdjęcia cefalometryczne są niezbędne do postawienia właściwej diagnozy w leczeniu stomatologicznym lecz coraz częściej niewystarczające do precyzyjnego zaplanowania leczenia. Znacznie szersze możliwości obrazowania, o wysokiej zaawansowanej technologii daje nam jedynie tomografia wiązki stożkowej. Stosowanie tej metody diagnostycznej znajduje coraz większe zainteresowanie wśród lekarzy stomatologów wszystkich specjalności oraz laryngologów i chirurgów plastycznych. Uzyskany dzięki tej metodzie obraz 3D umożliwia natychmiastową i szczegółową analizę struktur anatomicznych i ich trójwymiarową rekonstrukcję. Gwarantuje ona zarówno prawidłową diagnozę i planowanie leczenia, jak również jego stałą kontrolę i ocenę wyników. Dlatego też tomografia stożkowa znajduje wykorzystanie w periodontologii, chirurgii, ortodoncji, endodoncji, w diagnostyce chorób stawu skroniowo-żuchwowego i zatok przynosowych. Niezwykle istotne znaczenie odgrywa również w planowaniu i leczeniu implantologicznym, dając możliwość m.in. dokładnego pomiaru grubości kości i precyzyjnego zaplanowania lokalizacji implantów.

 czytaj dalej

Tomografia wiązki stożkowej (CBCT) stosowana w Mazowieckim Centrum Stomatologii to tomografia wolumetryczna NewTom VGi, która wyznacza nowy standard trójwymiarowych zdjęć szczękowych. Dzięki wykorzystaniu technologii Safe Beam ™ metoda ta stanowi najbezpieczniejszą dla Pacjentów formę obrazowania. Tomograf wolumetryczny CBCT wykonuje tylko jeden obrót wokół pacjenta w trakcie całego badania, dzięki czemu ekspozycja pacjenta na promieniowanie jest zdecydowanie mniejsza niż w tomografie klasycznym.

Tomograf NewTom VGi przystosowany jest również dla Pacjentów na wózkach inwalidzkich.

 

 

 

Pracownia Radiologiczna

tel. 22  55 69 320

tel. 22  55 69 300

PRACOWNIA RADIOLOGICZNA


RTG ZĘBÓW:

 • zdjęcie pojedynczego zęba
 • zdjęcie zgryzowe
 • zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe
 • zdjęcie zęba met. kąta prostego
 • pantomogram
 • telerentgenogram (zdjęcie boczne głowy) *
 • zdjęcie stawu żuchwowo-skroniowego *
 • zdjęcie transektoralne (przekrojowe) *
 • zdjęcie nadgarstka * (ocena wieku kostnego)

TOMOGRAFIA 3D:

 • badanie tomograficzne szczęki *
 • badanie tomograficzne żuchwy *
 • badanie tomograficzne szczęki i żuchwy *
 • badanie tomograficzne zatok *

 

* UWAGA!

W celu wykonania zdjęcia rentgenowskiego (za wyjątkiem małego zdjęcia zębowego) lub badania tomograficznego, konieczne jest skierowanie od lekarza

 

Wykonujemy również opisy

pantomogramu oraz badania tomograficznego.

 

Zapraszamy do korzystania z naszych usług również pacjentów z innych placówek!!!

Pracownia Radiologiczna  czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30  – 20.00


http://www.dreamstime.com/-image26801912

Stomatologia ogólna zwana inaczej stomatologią zachowawczą zajmuje się przede wszystkim zapobieganiem choroby próchnicowej zębów czyli profilaktyką przeciwpróchnicową oraz skutecznym leczeniem zaatakowanych już próchnicą twardych tkanek zęba, zachowując jak najdłużej jego żywotność i naturalny wygląd – estetykę. Często jednak zdarza się, że proces próchnicowy jest tak dalece zaawansowany, że same proste zabiegi zachowawcze już nie wystarczają. Dlatego też dzięki współczesnej endodoncji (leczenia kanałowego), nasi lekarze ratują wszelkimi dostępnymi metodami każdy ząb, nie dopuszczając w ten sposób do jego utraty.

czytaj dalej
http://www.dreamstime.com/-image17769770

Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym pacjentów w wieku rozwojowym. Uwzględnia przy tym różne zachowania dzieci zależne od ich wieku oraz odmienną budowę ich zębów i narządu żucia. Właściwy kontakt dziecka ze stomatologiem kształtuje późniejsze nastawienie pacjenta do wizyt w gabinecie dentystycznym, dlatego też niezwykle istotne jest wybranie właściwego stomatologa, który potrafi dotrzeć do małego pacjenta i zrozumieć jego reakcje i potrzeby. W przypadku dzieci nastawionych negatywnie do leczenia stomatologicznego w sposób tradycyjny, proponujemy leczenie w znieczuleniu ogólnym lub sedacji (farmakologicznym uspokojeniu)

czytaj dalej
http://www.dreamstime.com/-image25047721

Chirurgia stomatologiczna i periodontologia skupia się przede wszystkim na problemach związanych z różnego rodzaju schorzeniami tkanek miękkich i twardych w jamie ustnej. Najczęściej wykonywane zabiegi chirurgiczne i periodontologiczne to: ekstrakcje (usunięcia)  zębów wszczepianie implantów, chirurgiczne leczenie utraconej tkanki kostnej w wyniku m.in. paradontozy, poprzez jej odbudowę materiałami biokompatybilnymi. Wszystkie zabiegi chirurgiczne/periodontologiczne poprzedzone są wnikliwą diagnostyką i badaniami, a w sytuacjach koniecznych dodatkowymi konsultacjami u innych specjalistów. Dzięki ścisłej współpracy ze specjalistami z innych dziedzin stomatologii, lekarze pomagają przygotować Pacjentów  do  przyszłego leczenia np. ortodontycznego i protetycznego.

Wszystkie zabiegi chirurgiczne możemy również przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym i sedacji.

czytaj dalej
http://www.dreamstime.com/-image21122749

Protetyka stomatologiczna zajmuje się rekonstrukcją i rehabilitacją narządu żucia. Przywraca pierwotne warunki zgryzowe, które wraz z upływem lat lub z powodu innych niekorzystnych zdarzeń, straciły swoją wartość funkcjonalną i estetyczną. Przez całe życie zęby narażone są na szereg szkodliwych czynników, które prowadzą do zmian w strukturze, budowie i ilości naszego uzębienia. Dlatego też, po utracie zębów naturalnych lub po ich rozległym uszkodzeniu leczenie protetyczne staje się „kołem ratunkiem” dla utrzymania i przedłużenia młodego wyglądu i promiennego uśmiechu.

czytaj dalej
ortodonta

Ortodoncja, to dziedzina stomatologii, która zajmuje się korektą nieprawidłowo (krzywo) ustawionych zębów, leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz szeroko pojętą  profilaktyką. Ogromny wachlarz różnych metod leczenia ortodontycznego sprawia, iż obecnie leczenie to można przeprowadzić u każdego pacjenta, niezależnie od wieku. Wybór natomiast metody leczenia uzależniony jest od wieku pacjenta, rodzaju i stopnia zaawansowania wady.

  czytaj dalej
Dentist carefully looks jaw X-rays at computer monitor in dental clinic.

W każdej dziedzinie medycyny, w tym również i stomatologii, dla ustalenia właściwego procesu leczenia, ogromne znaczenie ma właściwa diagnoza. W tym celu niezbędne są, zlecane przez lekarzy, badania radiologiczne lub tomograficzne. Możliwość skorzystania z wyspecjalizowanej pracowni radiologicznej proponujemy zarówno naszym pacjentom jak również pacjentom innych gabinetów stomatologicznych.

czytaj dalej