telefon (22) 55 69 300
Poradnie

Gabinet Higieny

Stomatologia higieniczna: wybielanie zębów, skaling i piaskowanie

Białe i piękne zęby to dzisiaj niezwykle ceniony atut. Dodają nam uroku i pewności siebie, poprawiają samopoczucie. Mając białe i zdrowe zęby, chętniej i częściej się uśmiechamy, dzięki czemu jesteśmy korzystniej postrzegani przez otoczenie.  Jednak każdego dnia wiele różnych czynników jest w stanie wywołać przebarwienia naszych zębów i tym samym zepsuć nasz starannie pielęgnowany, biały uśmiech.

Zabiegi stomatologii higienicznej: skaling, piaskowanie, fluoryzacja

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja to zabiegi, które w szybki i skuteczny sposób zapewniają efektowny uśmiech. Ultradźwiękowy skaler, wprawiony w mikrodrgania, błyskawicznie usuwa zbędne struktury i siedliska niebezpiecznych bakterii. Dzięki piaskowaniu znikają osady i przebarwienia powstające na płytce nazębnej. Aby wzmocnić szkliwo i zapewnić mu należytą ochronę, potrzeba jeszcze fluoryzacji, która stworzy swoistą barykadę przeciwbakteryjną.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów jest najczęściej stosowanym zabiegiem we współczesnej stomatologii estetycznej. Doceniane jest zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Szeroka gama produktów do wybielania dostosowana jest do każdej kieszeni i ram czasowych tak aby usatysfakcjonować każdego pacjenta.

Wybielanie zębów ma na celu poprawę estetyki naszego uśmiechu. W tym celu możemy zastosować metodę nakładkową.

Zapraszamy !

Zapisz się na wybielanie zębów w MCS

tel. 22  55 69 341              gabinet  236
 

Kierownik Poradni Chirurgii Stomatologicznej i Periodontologii – lekarz stomatolog Dorota Ratyńska, specjalista chirurgii stomatologicznej

  • Higienistka Stomatologiczna – Anna Miszczak
  • Higienistka Stomatologiczna – Lidia Młynarska
  • Higienistka Stomatologiczna – Magdalena Janus

 


Lakowanie zębów

Fluoryzacja to inaczej lakierowanie zębów, polegające na pokryciu szkliwa preparatem zawierającym związki fluoru. Związki te wzmacniają zęby i chronią je przed próchnicą, pomocne są także w walce z próchnicą początkową. Fluoryzację wykonuje się na zębach oczyszczonych wcześniej z kamienia, zarówno na tych stałych, jak i mlecznych.

Celem lakowania jest zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Zabieg ten polega na pokryciu specjalnym lakiem bruzd znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych, który uniemożliwia odkładanie się na nich płytki nazębnej i ułatwia czyszczenie. Zęby trzonowe posiadają wiele bruzd i szczelin, pozwalających sprawnie przeżuwać pokarm. Taka budowa uniemożliwia często dokładne wyczyszczenie zęba, przez co w bruzdach odkładają się resztki pokarmowe i przyczyniają się do powstawania próchnicy.

Płukanie kieszonki dziąsłowej

Kieszonka dziąsłowa, nazywana też kieszonką zębową, to patologicznie pogłębiona (powyżej 3 mm) szczelina znajdująca się między brzegiem dziąsła a jego przyczepem nabłonkowym, w okolicy szyjki zęba.

Powstanie kieszonki dziąsłowej wiąże się z trudnym do zniesienia dyskomfortem bólowym, często także z rozchwianiem zębów, zaczerwienieniem i tkliwością dziąseł, odsłonięciem szyjek zębowych na skutek recesji dziąseł czy nieprzyjemnym zapachem z ust. W obrębie kieszonki może powstać ropień, powodujący ból dziąsła, ból zęba przy opukiwaniu i wysięk ropy.

Leczenie kieszonki dziąsłowej powinno odbywać się u specjalisty, który przepłuka ją specjalnymi preparatami bakteriobójczymi. W przypadku stanu zapalnego można także zaaplikować leki bezpośrednio do kieszonki.

Wybielanie zębów

Metoda nakładkowa jest w pełni bezpieczna dla szkliwa, a jej skuteczność sięga około 90%. Już w kilka dni możliwe jest wybielenie zębów o kilka odcieni.

Ważne jest, aby zrobić wybielanie nakładkowe przed wykonaniem ostatecznych wypełnień kompozytowych, koron czy licówek, ponieważ zabieg ten działa jedynie na żywe zęby.

Wybielanie zębów metodą nakładkową polega na stosowaniu w domu specjalnych nakładek, uprzednio dobranych przez stomatologa. Do nakładek dołączany jest preparat wybielający w strzykawkach.

Sukces kuracji uzależniony jest od stosowania się przez pacjenta do zaleceń stomatologa.

Zalecenia podczas wybielania zębów metodą nakładkową

Preparat wybielający przeznaczony jest do stosowania w trakcie snu, przez minimum 5 godzin. Jeżeli nakładki sprawiają problemy w czasie snu, można używać ich w ciągu dnia przez 2-4 godziny lub dwa razy dziennie.

Przed przystąpieniem do wybielania należy dokładnie umyć zęby. Następnie zaaplikować na nakładkę porcję preparatu ze strzykawki i założyć je na zęby, upewniając się, że są odpowiednio osadzone. Po zakończeniu zabiegu powinno się ponownie umyć zęby, a szynę przepłukać letnią wodą i schować do pudełeczka.

Po zakończeniu kuracji zęby będą wyraźnie bielsze, a ich ostateczny odcień ustali się w ciągu dwóch tygodni od zakończenia zabiegu.

Zabieg nie wymaga powtórzeń, jednak jeśli po jakimś czasie zęby lekko ściemnieją, można go powtórzyć po 6-12 miesiącach. Wystarczy wówczas nosić szyny z preparatem przez 3-4 dni.

Dostępność